Kontrol Panomuzla Fark Yarattık

Kontrol Panomuzla Fark Yarattık

Demir yolu sektöründe hem lojistik, hem de üretim anlamında kaldırma ekipmanlarındaki çözümleriyle sektöre hizmet sunan Giralp Vinç; yeni sistem ürün gruplarıyla da piyasanın dikkatini çekiyor. Daha akıllı vinç sistemleriyle kullanıcılara fayda sağlayan ürünlerle ilgili olarak bilgi edindiğimiz röportajımızda Güralp Vinç`in Pazarlama Müdürü Mehmet Yıkılmaz ile bir araya geldik.

Türkiye’de 1991 yılından beri faaliyet gösteren elektrikli kaldırma makinaları, gezer köprülü vinç sistemleri ve aksamları üreten Güralp Vinç’in fabrikası ve üretim merkezimi İzmir’de bulunuyor. Konya, Bursa, Ankara ve İstanbul’da da bölge müdürlükleri olan firma; 56’dan fazla ülkeye de ihracat gerçekleştiriyor.

-Güralp Vinç’in çeşitli şehirlerde bölge müdürlükleri bulunuyor. Neden bu türde bir yapılanmaya gittiniz?

İlk bölge müdürlüğümüz Bursa’da 2006 yılında açıldı. İlk altı aylık dönemde ne kadar doğru bir karar verdiğimizi anladık. Zira o dönemde İstanbul’da bayimiz vardı ve İzmir’de bilindiği üzere merkezimiz. Bursa Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri. Buradaki her bir sanayici ve her bir yatırım övgü kadar hizmeti de hak ediyordu. Buradan hareket ile ülkemizin önemli sanayi kentlerinde kendi kadrolarımız ile organizasyonumuzu kurarak belirlenen sorumluluk alanları içerisinde hizmetlerimizi yürütmeye karar verdik. Bursa Bölge Müdürlüğü’nün ardından yine 2006 yılında İstanbul Bölge Müdürlüğü, 2008 yılında Ankara Bölge Müdürlüğü ve nihayet 2011 yılında da Konya Bölge Müdürlüğümüzü devreye aldık. Bu müşteri odaklı pazarlama stratejimizin ilk ayağı idi. Çok geniş bir coğrafyaya sahibiz. Müşteri taleplerinin hızlı, doğru ve ekonomik bir şekilde karşılanması gerekiyor. Gitmediğiniz yerde iş yapabilir misiniz? Biz de her yere gitmeye karar verdik. Bugün ülkemizde bu şekilde bir satış ve servis ağına sahip başka bir vinç firması yok. Bölge müdürlüklerimiz ile bu illere biz de yatırım yapmış oluyoruz, istihdam yaratıyoruz.

-Ana ürün gruplarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Ana ürün gruplarımız; emniyetli makina sınıfından sayılan halatlı ve zincirli kaldırma makinaları, bunların köprü fonksiyonları ve diğer ihtiyaç duyduğu taşıyıcı fonksiyonlarından oluşuyor. Standart üretim kapasitelerimiz 1 ton ile 80 ton arasında değişiyor. Onun haricinde özel projelerde, farklı çalışma sınıflarında, farklı hızlarda çalışma ve daha yüksek çalışma tonajlarında 100, 150, 200 ton gibi uygulamalar yapabiliyoruz. Tüm araba gruplarında başlıklı sisteme geçirdik ve tüm yürüyüş gruplarını göbekten tahrikli sisteme çevirdik. Vinç kullanıcılarının önem verdiği bir konu olan makinanın ölü mesafesi azaltılarak Güralp Vinç’e özgü tasarlanan kontrol panosunu kullanıyoruz. Böylece ergonomik bir görünüm sağlamış olduk.

-Demir yolu sektörüne hangi ürünlerle çözüm sunuyorsunuz?


Vinç sistemleri malzeme elleçlemenin vazgeçilmezidir. Burada özellikle demir yolu taşımacılığında aktarma merkezlerinde Manisa’daki Mos Lojistik ve Mersin’deki konteyner aktarma istasyonu gibi alanlarda forklift tarzındaki steakar taşıma sistemlerinin alternatifi olarak vinç sistemleri yine spreader dediğimiz 20’lik, 40’lık konteynırların taşınmasında kullanılan sabit veya teleskopik tipte olabilen konteynır taşıma aparatlarımızla biz bu sektöre hizmet veriyoruz. Hatta bununla ilgili hem yurt içinde, hem de yurt dışında projelerimiz gerçekleşti. Dökmeden ziyade özellikle biz konteynır taşımacılığını demir yolu taşımalarında tercih ediyoruz. Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili... Şu anda demir yolu taşımacılığını limanlarla bağlantılı bir sisteme çevirip denizden demir yoluna, demir yolundan iç pazara, iç pazardan demir yoluyla limanlara, limanlardan da dünyaya şeklinde çift yönlü iletişimlerin kurulması gerekiyor. Yolun başındayız ve özellikle bu yöndeki yatırımlarımızla sektörü takip ediyoruz.

-Demir yolu sanayinin üretiminde kullanılan ürünleriniz nelerdir?

Üretimde kullanılan sistemler, bizim standart vinç sistemlerimizdir. Vagonların taşınmasında, kullanmasında ve üretilmesinde önem arz eden nokta şu: Vagonlar uzun yapılardır. Bunların taşınmasında bir vinç yeterli olmuyor. Aynı hol üzerinde iki ya da üç vinç sisteminin güvenli ve emniyetli şekilde tek bir operatör tarafından tek bir vinç kullanılıyor gibi kullanılması gerekir. Bizim sunduğumuz en önemli özellik tandem mod, kablosuz haberleşme ve mesafe takip edebilen akıllı sistemlerdir. Bizim kendimize ait yazılımlarımız ve kullandığımız ekstra donanımlarımızla biz, istendiğinde ayrı ayrı kullanılan bu yapıları; aynı anda tek bir yükü beraber kullanan, tek bir operatörle kullanılan moda geçirebiliyoruz. Bunu yaparken operatörün fark edemeyeceği hususları dahi sensörlerimizle kontrol edip, sistemin durdurulmasına varacak kadar kontrol altında tutuyoruz. Burada en önemli konu şudur: İki ayrı vinç sistemi tek yükü kaldırınca bağlantı noktalarıyla beraber vinç hareketlerinin senkronize olması gerekir. Bunu senkronizasyonun doğru zamanda, doğru yerde olup olmadığı kontrol edilip; bu sistemlerin birbirleriyle haberleştirmeniz lazım. Bizim sistemimiz tam olarak bunu yapıyor. Mesafeler ölçülüyor, konum ve pozisyon belirlemeleri yapılıyor. Burada alınan bütün feedback’lar kablosuz haberleşme yöntemiyle vinç sistemleri arasında paylaştırılıyor. Dolayısıyla bir vinç diğerinin pozisyonunu, konumunu varsa arızasını aşırı yük durumunu gördüğünde kendi konumunu kontrol ederek, ona uyacak şekilde hareket ediyor. Tandem moda aldığınızda aradaki mesafe diyelim ki 3 metre… Bu mesafenin tandem hareketi boyunca mesafesini korumasını istiyoruz. Çünkü vinç sistemleri yere dik çalışır. Dolayısıyla halatların açı yapması istenmiyor; çünkü güvenli değil. Siz aynı yüke bağlı iki vinç sisteminin hızını eşitleyemezsiniz. İlerleyen birkaç dakika içinde aralarındaki mesafe bozulacaktır. Dolayısıyla halatlar belli bir açıyla karşı kalacaklar. Bu da ciddi bir güvenlik tehlikesi yaratıyor. Yine mesafe ölçüm sisteminde iki vincin mesafesini kontrol ediyoruz. Herhangi bir sorunda sistemi durdurup düzeltiyoruz. Amaç sadece durdurmak değil. Hızların eşitlenmesi adına vinçler operatörün farkında olmadan hızlarını değiştirebiliyor.

-Satın alma noktasında müşterilerinize ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?

Bu konudaki çalışmalarımız bitmedi, bitmeyecek. Özellikle dokümantasyon yönü itibariyle ürün tedarik etmek isteyen müşterilerin seçimlerini doğru yapabilmeleri için birçok konuyu biz özellikle kataloglarımızda, dokümanlarımızda paylaşıyoruz. Bizi diğer firmalardan ayıran en önemli özelliğimiz pazarlama alanımızdır. Biz müşterilerimize yakınız ve karar noktasında yardımcı oluyoruz. Karar verirken müşterimizden ayrılmayız. Doğru ürüne ulaşması için elimizden geleni yaparız. Bunun için üretici yaptığı işe odaklanmak durumundadır. Bizim öğrenmemiz gereken vinci hangi kondisyonlarda kullanılabileceğini öğrenmektir. Ayrıca müşterimize en yararlı ürünü bulması için destek veriyoruz. Artık satın almalar daha bilinçli. Detaylı şekilde karşılaştırmalar yapılarak incelemeler yapılıyor. Biz işi şansa bırakmamak ve vincin kendi için özel sektör olduğunu göz önünde bulundurunca desteklerimizden ve müşteri açıklamalarından geri durmayacağız.

-Vinç sektörü son on yıldır ‘akıllı vinç’ yönünde yapılanarak Ar-Ge yapıyor... Sizdeki son teknoloji nelerdir?

Şu an satışına devam ettiğimiz makinanın gövdesel versiyonundan bahsedeyim; bunu 2009 yılında oluşturduk. 2004 ile 2009 arasında bir önceki versiyonumuz vardı. Biz 2004’ten beri ürettiğimiz makinaların elektrik panolarında, bir merkezi kontrol birimi kullanıyoruz. Burası makinanın yaptığı hareketleri sürekli izliyor. Tabi ki 2004-2009 yılları arasında kullandığımız seri, datalar ve kayıtlar şuan kinden çok daha farklı. Biz sürekli ürünlerimizi geliştirdik. Standart olarak sunduğumuz ana çözümde biz vincin tasarlanmış, satılmış olan geçmiş dönemde kaç kez aşırı yük hatasına maruz bırakıldığını ve sonuncusunun ne zaman yaptırıldığını, motorların termik ısı sensörlerinin kaç kez hata sayısı yaptırdığını ve sonuncusunu ne zaman yaptığını, saatteki aşım sayılarını burada saklayıp, görebiliyoruz. Onun haricinde tanımlanan arızanın ekranda gösterilmesi ve bakımcıya destek olunması yönünde yine aynı şekilde kullanıcı ara yüzü şeklinde programımız geliştirildi. Tüm bunların yanı sıra genel bakıma kalan süre dediğimiz vincin tasarlanan ekonomik kullanım ömrü vardır. Bu normal şartlarda 10, 12 yıldır… Bu süreçteki kullanım süresi de bellidir. Bu rakamdan geriye düşmek yöntemiyle ekonomik kulanım ömrümde genel bakıma kalan süreyi gösteriyoruz. Bilinçli bir kullanıcı buradan bilgileri alıp bize gönderdiğinde, vincin operatörün nasıl kullandığını bile öğreniyor. Arabalarımızdaki yol bilgisayarı dediğimiz sistemin vinçlere uyarlanmış halidir bu… İstatistiktik her sektörde önemlidir, kullanıcılar bu dataya yazılımlarımız üzerinden ulaşabilirler. Bu veriler işletmenin ikinci bir vinç ihtiyacında işimize yarıyor. Vinci nasıl kullandıkları, ne amaçla kullandıklarını bildiğimiz için o bilgiler doğrultusunda ne tür bir vince ihtiyaç duyulduğunu görebiliyoruz.

-Sistem hala bu şekilde mi işliyor?


Yani sadece izleme ile yapmıyoruz. Sayısal değer ve istatistiklerle doğru olan değeri bulup sonuca gidiyoruz. Şu anda üzerinde çalıştığımız bir ürün var. 2009 ile 2016’da arasında çıkarttığımız ürünlerdeki standardı ileriye götüreceğiz. Bu bilgileri vincin yanına gitmeden hazırlanan bir ara yüz ile alacağız. Kullanım detaylarını, anlık bilgilerini öğreneceğiz. Bu ürün şu anki ürünü tamamlayacak. Bu dataları tutan; ama aktarılamayan ürünlere de konulacak. Buna ihtiyacı olan vinç kullanıcıları, vinçlerini değiştirmeden bu özelliğe sahip olabilecek.

-Yatırım planlarınız arasında neler var?

2015 son çeyreğinde firmamızda özellikle 5S çalışmalarına yoğunlaştık. Kullanılan alanın verimliliğinin arttırılmasında yapılabilecek en önemli çalışmalardan birisidir bu… 2011’de yeni fabrikamıza geçtik. Bu yatırımın genişleme planı belli; ama bu yıl bununla ilgili bir yatırım yapılmayacak. Bunun yerine iç makina parkurlarımızı genişleteceğiz. Önümüzdeki süreçte 2. etap yatırımlarımız başlayacak. Şu anki fabrikamızda konstrüksiyon alanımızın yerini kaydırıp, fabrikamızı komple makina üretim alanına dönüştüreceğiz.

-Peki, sektörde yaşanan sorunları belli başlı sıralayabilir misiniz?

Bu sorunları her yerde dile getirmeye çalışıyoruz. Her platformda çözmek için adım atmaya çalıştığımız STK’lar (sivil toplum kuruluşları) olsun, girdiğimiz dost meclislerinde ya da röportajlarda sürekli dile getirmeye çalışıyoruz. Hem rekabet, hem kalifiye eleman istihdam problemleri, denetim yoksunluğumuz, standartlara bağlı üretimin yapılamaması, standartlara bağlanmış ürünleri almamak bizim genel sorunlarımızı oluşturuyor. “Şu anda demir yolu taşımacılığını limanlarla bağlantılı bir sisteme çevirip denizden demir yoluna, demir yolundan iç pazara, iç pazardan demir yoluyla limanlara, limanlardan da dünyaya şeklinde çift yönlü iletişimlerin kurulması gerekiyor. Yolun başındayız ve özellikle bu yöndeki yatırımlarımızla sektörü takip ediyoruz.”“Bizim sunduğumuz en önemli özellik tandem mod, kablosuz haberleşme ve mesafe takip edebilen akıllı sistemlerdir. Bizim kendimize ait yazılımlarımız ve kullandığımız ekstra donanımlarımızla biz, istendiğinde ayrı ayrı kullanılan bu yapıları; aynı anda tek bir yükü beraber kullanan, tek bir operatörle kullanılan moda geçirebiliyoruz. Bunu yaparken operatörün fark edemeyeceği hususları dahi sensörlerimizle kontrol edip, sistemin durdurulmasına varacak kadar kontrol altında tutuyoruz.”

Back to Top